27.10.2014 toate
Au fost desemnati beneficiarii burselor Fundatiei Orange

91 de tineri care au absolvit institutiile de tip internat au primit o noua sansa la educatie. Ei sunt finalistii proiectului Fundatiei Orange Moldova „Burse pentru tinerii din institutiile de tip internat ”, editia 2014. Astfel, pe parcursul anului academic curent ei se vor bucura de sustinere financiara, pentru a reusi sa-si continue studiile la colegii, licee profesionale sau scoli de meserii.

Victoria Musteata, Secretar al Fundatiei Orange Moldova: „Domeniul educatiei reprezinta o prioritate in activitatea Fundatiei Orange. Peste 50% din proiectele implementate de FOM in acest an, au sustinut si dezvoltat aceasta sfera. „Burse pentru tinerii din scolile internat” este un proiect solicitat de absolventii acestor institutii. Suntem la a 4-a editie. In total am oferit 341 de burse. Obiectivul nostru este de a facilita accesul tinerilor dezavantajati la studii de specialitate, pentru ca a le asigura un viitor la ei acasa si ai ajuta sa se integreze mai usor in societate.”

Fiecare aspirant la o bursa a trebuit sa depuna la concurs un dosar cu:

  • documente confirmative privind statutul social al aplicatului si al familiei sale;
  • un eseu de motivare;
  • certificat academic ce prezinta situatia pentru ultimii 3 ani completi de studii, cu indicarea notei medii pentru fiecare an si notei medii generale pentru toti 3 ani;
  • copia buletinului de identitate;
  • declaratia de veridicitate a informatiei prin care sa confirme autenticitatea actelor anexate la dosar.

Angela Muset, Director al CIU, implementator proiect: „Finalistii au fost selectati printr-un concurs riguros de catre o comisie de experti independenti. Din componenta acesteia au facut parte reprezentanti ai Ministerului Muncii Protectiei Sociale si Familiei, Ministerului Educatiei, Centrului de Informatii Universitare si ai Fundatiei Orange Moldova”.

Bursele sunt alocate pentru acoperirea necesitatilor curente ale tinerilor, ce tin de efectuarea studiilor (cazare, masa, procurare carti si instrumente necesare pentru orele practice s.a.). Acestea sunt prevazute pentru o perioada de 10 luni, cu posibilitatea reaplicarii, in baza de concurs, pentru anul urmator de studii.

Astfel, 46 dintre bursierii sunt in premiera beneficiari ai proiectului. Alti, 45 de finalisti au fost bursieri ai Fundatiei si in anii precedenti de studii.

„Burse pentru tinerii din institutiile de tip internat” se desfasoara pentru al patrulea an consecutiv cu suportul financiar integral al Fundatiei Orange, in parteneriat cu Ministerul Protectiei Sociale si a Ministerului Educatiei. Proiectul este implementat de Centrul de Informatii Universitare.

 

Lista finalistilor proiectului „Burse pentru tineri din institutii de tip internat”
editia 2014 – 2015

n/o Numele, prenumele Institutia de tip internat absolvita Institutia de invatamant curenta
1. Balaban Nina Gimnaziul internat din Leova Colegiul National de Coreografie din Chisinau
2. Bazatin Ana Gimnaziul internat din Leova Colegiul de Informatica din Chisinau
3. Vition Daniela Gimnaziul internat din Leova LT „D. Cantemir” din Cantemir
4. Trofim Svetlana Gimnaziul internat din Leova Colegiul Politehnic din Chisinau
5. Tatarli Vasile Gimnaziul internat din Leova Scoala Profesionala din Leova
6. Pruteanu Alina Gimnaziul internat din Leova LT „ C. Spataru” din Leova
7. Toderenciuc Natalia Gimnaziul internat din Balti Colegiul de Medicina din Balti
8. Rosca Cristina Gimnaziul internat din Balti LT „ M. Lomonosov” din Orhei
9. Ciuciulean Vladislav Gimnaziul internat din Balti Colegiul Tehnic Feroviar din Balti
10. Ilico Mihaela Gimnaziul internat din Balti Colegiul de Informatica din Chisinau
11. Babin Irina Gimnaziul internat din Balti Colegiul de Medicina din Balti
12. Muntean Tamara Gimnaziul internat din Vascauti, Floresti Colegiul de Zootehnie si Medicina Veterinara din Bratuseni, Edinet
13. Cucuschina Vera Gimnaziul internat din Vascauti, Floresti Colegiul Pedagogic "A. Mateevici" din Chisinau
14. Bogatchina Natalia Gimnaziul internat din Vascauti, Floresti Colegiul de Industrie Usoara din Balti
15. Botizatu Mircea Gimnaziul internat din Vascauti, Floresti Colegiul Tehnic Feroviar din Balti
16. Gritiuc Stefan Gimnaziul internat din Vascauti, Floresti Colegiul Tehnic Agricol din Soroca
17. Rotari Liuba Gimnaziul internat din Straseni Colegiul de Informatica din Chisinau
18. Dragan Iuliana Gimnaziul internat din Straseni Colegiul National de Comert al ASEM, Chisinau
19. Goncearenco Nadejda Gimnaziul internat din Straseni Colegiul "Mondostud-Art", Chisinau
20. Gurjui Vasile Gimnaziul internat din Straseni Scoala Profesionala nr. 7 din Chisinau
21. Calancea Dorin Gimnaziul internat din Straseni Liceul Republican cu Profil Real din Straseni
22. Cerevatov Rodica Gimnaziul internat din Orhei Colegiul Tehnologic din Chisinau
23. Zaharia Irina Gimnaziul internat din Orhei Colegiul Agro-Tehnic din Tiraspol
24. Tarus Siniliga Gimnaziul internat din Orhei Colegiul de Medicina din Orhei
25. Scoropada Valeriu Gimnaziul internat din Orhei Colegiul de Medicina din Orhei
26. Glodeanu Dumitrita Complexul de servicii sociale p/u copii aflati in dificultate "Impreuna" Colegiul Industrial-Pedagogic din Cahul
27. Cassir Alina Complexul de servicii sociale p/u copii aflati in dificultate "Impreuna" Colegiul Industrial-Pedagogic din Cahul
28. Rotaru Victoria Gimnaziul internat nr. 2 din Chisinau Colegiul Financiar-Bancar din Chisinau
29. Gherbovei Natalia Gimnaziul internat nr. 3 din Chisinau Liceul Profesional nr. 1 din Chisinau
30. Florea Mihaela Gimnaziul internat din Carpineni, Hincesti Colegiul de Informatica din Chisinau
31. Colesnicenco Rita Gimnaziul internat din Bender Scoala Profesionala nr. 8 din Chisinau
32. Ciocanari Victoria Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau/ clase liceale
33. Ascherova Chimia Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau Universitatea de Stat din Moldova
34. Cretu Evelina-Cristina Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau Universitatea de Educatie Fizica si Sport din Moldova
35. Tofan Adriana Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau/ clase liceale
36. Razlog Anastasia Scoala internat speciala p/u copii surzi si hipoacuzici din Cahul Scoala de meserii pentru surzi si hipoacuzici din Chisinau
37. Virlan Elena Scoala internat speciala p/u copii surzi si hipoacuzici din Cahul Scoala de meserii pentru surzi si hipoacuzici din Chisinau
38. Turta Ina Scoala internat speciala p/u orbi si slabvazatori din Balti Colegiul National de Comert al ASEM din Chisinau
39. Strasnei Mariana Scoala internat speciala p/u copii cu deficiente locomotorii din Ialoveni Colegiul National de Viticultura si Vinificatie din or. Stauceni
40. Leanca Eugenia Scoala internat auxiliara din Telenesti Scoala Profesionala din Telenesti
41. Ungureanu Mariana Scoala internat auxiliara din Telenesti Scoala Profesionala din Telenesti
42. Ungureanu Ludmila Scoala internat auxiliara din Telenesti Scoala Profesionala din Telenesti
43. Cernica Viorel Scoala internat auxiliara din Telenesti Scoala Profesionala din Telenesti
44. Morgoci Maria Scoala internat auxiliara nr. 5 din Chisinau Scoala de meserii pentru surzi si hipoacuzici din Chisinau
45. Bludari Rita Scoala internat auxiliara din Costesti, Riscani Scoala Profesionala din Riscani
46. Costarev Iaroslava Gimnaziul internat din Leova Liceul Teoretic Agricol din Chisinau
47. Ghirghircic Diana Gimnaziul internat din Leova Colegiul de Informatica din Chisinau
48. Costelitev Ana Gimnaziul internat din Leova LT „M. Eminescu” din Leova
49. Cazacu Iulia Gimnaziul internat din Leova LT „M. Eminescu” din Leova
50. Casapu Efimia Gimnaziul internat din Leova LT „M. Eminescu” din Leova
51. Casapu Sofia Gimnaziul internat din Leova LT „M. Eminescu” din Leova
52. Huba Serghei Gimnaziul internat din Leova Scoala Profesionala din Leova
53. Veringa Ana Gimnaziul internat din Leova Colegiul de Constructii din Hincesti
54. Ciobanu Ion Gimnaziul internat din Leova Colegiul de Constructii din Hincesti
55. Feraru Ruslana Gimnaziul internat din Carpineni, Hincesti LT „M. Sadoveanu” din Hincesti
56. Raiu Constantin Gimnaziul internat din Carpineni, Hincesti Colegiul de Ecologie din Chisinau
57. Balcanu Marina Gimnaziul internat din Carpineni, Hincesti Scoala Profesionala nr. 8 din Chisinau
58. Feraru Veronica Gimnaziul internat din Carpineni, Hincesti LT „M. Sadoveanu” din Hincesti
59. Tutui Svetlana Gimnaziul internat din Carpineni, Hincesti Scoala Profesionala din Hincesti
60. Prodaniuc Maria Gimnaziul internat din Carpineni, Hincesti Colegiul de Informatica din Chisinau
61. Motriuc Anastasia Gimnaziul internat din Balti Scoala Profesionala nr. 2 din Balti
62. Bucila Zita Gimnaziul internat din Balti Colegiul “Mondostud-Art” din Chisinau
63. Tarasova Victoria Gimnaziul internat din Balti Scoala Profesionala nr. 3 din Balti
64. Siroma Serghei Gimnaziul internat din Balti Colegiul Politehnic din Balti
65. Petuhov Ivan Gimnaziul internat din Balti Scoala Profesionala nr. 4 din Balti
66. Stupeliman Galina Gimnaziul internat din Orhei Colegiul de Medicina din Orhei
67. Pinzar Cristian Gimnaziul internat din Orhei Colegiul Pedagocic „V.Lupu” din Orhei
68. Colun Marina Gimnaziul internat din Orhei Scoala Profesionala nr. 8 din Chisinau
69. Stavila Natalia Gimnaziul internat din Straseni Colegiul National de Comert al ASEM din Chisinau
70. Brinca Andrei Gimnaziul internat din Straseni Colegiul de Constructii din Chisinau
71. Criclivii Cristina Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau Scoala Profesionala nr. 2 din Chisinau
72. Luca Maria Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau Scoala Profesionala nr. 5 din Chisinau
73. Zaporojan Mihaela Liceul tehnologic p/u copii cu vederea slaba din Chisinau Universitatea de Stat din Moldova
74. Cotaga Olga Scoala internat speciala p/u copii surzi si hipoacuzici din Cahul Scoala de meserii pentru surzi si hipoacuzici din Chisinau
75. Chitoroga Stefan Scoala internat speciala p/u copii surzi si hipoacuzici din Cahul Scoala de meserii pentru surzi si hipoacuzici din Chisinau
76. Saharov Dmitrii Scoala internat speciala nr. 12 p/u copii surzi si hipoacuzici din Chisinau Colegiul de Microelectronica si Tehnica de Calcul din Chisinau
77. Melenciuc Catalin Scoala internat speciala p/u orbi si slabvazatori din Balti Scoala de meserii pentru nevazatori si slabvazatori din Chisinau
78. Mutu Mihaela Scoala internat auxiliara din Nisporeni Scoala Profesionala din Nisporeni
79. Mirza Victor Scoala internat auxiliara din Nisporeni Scoala Profesionala din Nisporeni
80. Braicov Ion Scoala internat auxiliara din Nisporeni Scoala Profesionala din Nisporeni
81. Casap Elena Scoala internat auxiliara din Nisporeni Scoala Profesionala din Nisporeni
82. Fornea Radu Scoala internat auxiliara din Nisporeni Scoala Profesionala din Nisporeni
83. Craciun Doina Scoala internat auxiliara din Nisporeni Scoala Profesionala din Nisporeni
84. Stoianov Ivan Scoala internat auxiliara din Corten, Taraclia Scoala de meserii nr. 13 din Ciumai, Taraclia
85. Duminica Gheorghii Scoala internat auxiliara din Corten, Taraclia Scoala Profesionala din Comrat
86. Lazarev Maia Scoala internat auxiliara din Corten, Taraclia Scoala Profesionala din Ceadir-Lunga
87. Ignat Maria Scoala internat auxiliara din Sarata Galbena, Hincesti Scoala Profesionala din Carpineni, Hincesti
88. Baboi Victor Scoala internat auxiliara din Sarata Galbena, Hincesti Scoala Profesionala din Carpineni, Hincesti
89. Garabadji Dumitru Scoala internat auxiliara nr. 6 din Chisinau Scoala de meserii pentru surzi si hipoacuzici din Chisinau
90. Ravenco Maria Scoala internat auxiliara din Popeasca, Stefan-Voda Centrul de Instruire din cadrul Fundatiei “Calea Fericirii” din Moldova
91. Rosca Andrei Scoala internat auxiliara din Rezina Scoala Profesionala nr. 4 din Chisinau
Versiunea Desktop
Întregul univers
My Orange în mâna ta
Administrează-ți numerele
mobile online, rapid și intuitiv
Descarcă aplicația