30.11.2017

Bursele pentru tinerii dezavantajaţi. Vezi cine sunt câştigătorii ediţiei 2017 - 2018

Fundaţia Orange Moldova a desemnat câştigătorii celei de-a şaptea ediţii a proiectului ”Burse pentru tinerii dezavantajaţi”, proiect derulat sub egida Ministerului Educaţiei, Culturii şi Cercetării şi a Ministerului Sănătății, Muncii și Protecţiei Sociale al Republicii Moldova şi implementat de către Centrul de Informaţii Universitare.

Scopul proiectului este de a facilita accesul tinerilor din medii dezavantajate la educaţie de calitate în cadrul colegiilor, centrelor de excelență sau școlilor profesionale din Moldova. Implementarea proiectului are un impact social major întrucât contribuie la reducerea inegalităţii accesului la studii, facilitarea obţinerii unei profesii, dar şi integrarea mai uşoară în societate a beneficiarilor.

Şi în acest an, Fundaţia Orange a oferit, în bază de concurs, 80 de burse, în valoare de 12000 lei fiecare, pentru ca tinerii să-şi poată acoperi cheltuielile legate de studii, dar şi cele curente: cazare, masă, rechizite necesare pentru exersarea viitoarei meserii, etc. Bursele sunt oferite pentru o perioada de 10 luni, cu posibilitatea reînnoirii în următorul an de studii.

Vezi mai jos cine sunt câştigătorii ediţiei 2017 – 2019 ai programului.

Mai multe detalii despre proiect şi condiţiile de eligibilitate găsiţi aici.

Aplicanţi noi
n/o Numele, prenumele Instituţia de învăţământ curentă
1. Sandu Alexandru Centrul de Excelență în Construcții din Chișinău
2. Armaș Andrei Centrul de Excelență în Economie și Finanțe din Chișinău
3. Barbăneagră Evelina Centrul de Excelență în Economie și Finanțe din Chișinău
4. Macari Adrian Centrul de Excelență în Economie și Finanțe din Chișinău
5. Prodan Valeria Centrul de Excelență în Economie și Finanțe din Chișinău
6. Gavrilenco Serghei Centrul de Excelență în Energetică și Electronică din Chișinău
7. Chicu Mihail Centrul de Excelență în Energetică și Electronică din Chișinău
8. Plămădeala Eugen Centrul de Excelență în Informatică și Tehnologii Informaționale din Chișinău
9. Dintiu Alexia Centrul de Excelență în Informatică și Tehnologii Informaționale din Chișinău
10. Oprea Corina Centrul de Excelență în Informatică și Tehnologii Informaționale din Chișinău
11. Demedaș Sanda Centrul de Excelență în Servicii și Prelucrarea Alimentelor din Bălți
12. Buraga Adriana Centrul de Excelență în Viticultură și Vinificație din Chișinău
13. Șamurai Galina Colegiul "Alexei Mateevici" din Chișinău
14. Suvorov Nicoleta Colegiul "Alexei Mateevici" din Chișinău
15. Cojocaru Marina Colegiul "Mihai Eminescu" din Soroca
16. Curdogla Natalia Colegiul "Mihail Ciachir" din Comrat
17. Larionova Tatiana Colegiul "Mondostud-Art" din Chișinău
18. Coca Vasilița Colegiul "Mondostud-Art" din Chișinău
19. Maranciuc Natalia Colegiul Agroindustrial din Ocnița
 20. Popovici Emanuela Colegiul Agroindustrial din Râșcani
21. Melnic Virsavia Colegiul de Medicină din Bălți
22. Severin Svetlana Colegiul de Medicină din Bălți
23. Radeanu Iuliana Colegiul de Medicină din Ungheni
24. Istrati Maria Colegiul “Mihai Eminescu” din Soroca
25. Gherghelegiu Luminița Colegiul Politehnic din Bălți
26. Crețu Gabriela Colegiul Tehnic Feroviar din Bălți
27. Petcova Victoria Școala Profesională din Căușeni
28. Donciu Maria Școala Profesională din Ștefan Vodă
29. Grosu Adriana Școala Profesională din Ștefan Vodă
30. Arman Lilia Școala Profesională din Ștefan Vodă
31. Gordienco Ion Școala Profesională din Ștefan Vodă
32. Matei Iuliana Școala Profesională din Ștefan Vodă
33. Ticuș Andrei Școala Profesională din Ștefan Vodă
34. Bucur Marta Școala Profesională din Ștefan Vodă
35. Borodin Natalia Școala Profesională din Sângerei
36. Vremere Vlad Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
37. Vînaga Dumitru Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
38. Bloțchi Victor Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
39. Amarii Danu Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
40. Petrovschi Anatol Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
Reaplicanţi
1. Dorogan Nicolae Academia de Studii Economice a Moldovei
2. Gonţa Ion Centrul de Excelență în Construcții din Chișinău
3. Cobzaru Elena Centrul de Excelență în Economie și Finanțe din Chișinău
4. Pancelea Valeria Centrul de Excelență în Industria Ușoară din Chișinău
5. Ghirghircic Diana Centrul de Excelență în Informatică și Tehnologii Informaționale din Chișinău
6. Lăcătuş Mihaela Centrul de Excelență în Informatică și Tehnologii Informaționale din Chișinău
7. Ilico Marcel Centrul de Excelență în Servicii și Prelucrarea Alimentelor din Bălți
8. Turea Inna Centrul de Excelență în Servicii și Prelucrarea Alimentelor din Bălți
9. Cibotari Adriana Colegiul "Alexei Mateevici" din Chișinău
10. Paruş Constantin Colegiul "Iulia Hașdeu" din Cahul
11. Bucila Zita Colegiul "Mondostud-Art" din Chișinău
12. Croitor Mihaela Colegiul Cooperatist din Moldova
13. Raiu Constantin Colegiul de Ecologie din Chişinău
14. Babin Irina Colegiul de Medicină din Bălți
15. Stăvilă Natalia Colegiul Naţional de Comerţ al ASEM din Chișinău
16. Pînzar Cristian Colegiul Pedagogic "Vasile Lupu" din Orhei
17. Siroma Serghei Colegiul Politehnic din Bălţi
18. Tătaru Adrian Colegiul Tehnologic din Chișinău
19. Bulgaru Maria Colegiul Tehnologic din Chișinău
20. Cara Victoria Colegiul Tehnologic din Chișinău
21. Guja Evelina Colegiul Tehnologic din Chișinău
22. Chilian Alexei Colegiul Tehnologic din Chișinău
23. Cojocaru Romina Liceul Teoretic "George Meniuc" din Chișinău
24. Josanu Cristina Liceul Teoretic "Hyperion" din Durlești
25. Perdivară Igor Liceul Teoretic cu profil tehnologic pentru copii cu vederea slabă
26. Negru Dumitru Liceul Teoretic cu profil tehnologic pentru copii cu vederea slabă
27. Costin Laurenția Liceul Teoretic cu profil tehnologic pentru copii cu vederea slabă
28. Pulbere Victoria Liceul Teoretic cu profil tehnologic pentru copii cu vederea slabă
29. Cracea Claudia Școala Profesională din Rezina
30. Ciobanu Adrian Școala Profesională nr. 1 din Bălți
31. Odovicenco Vladislav Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
32. Cojocaru Daniela Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
33. Burca Andriana Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
34. Cereş Mihaela Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
35. Sandu Ecaterina Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
36. Tarlapan Aliona Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
37. Glinscaia Svetlana Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
38. Bețco Bogdan Școala Profesională nr. 11 din Chișinău
39. Plamadeala Vladimir Școala Profesională nr. 6 din Chișinău
40. Busuioc Diana Universitatea de Stat din Moldova
Десктопная версия